O. A. Hermansen (f. Frederiksberg 1849, d. sst. 1897)
“Forår”. Opstilling med blomster i en vase på et bord. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 86×64.
Udstillet: Charlottenborg 1888 nr. 411 (tillægget).
Minimale afskalninger. Lette krakeleringer. Enkelte retorucheringer.
Ældre malerier og møbler, 5. februar 2018