1806/​13

O. A. Hermansen (f. Frederiksberg 1849, d. sst. 1897)

“Forår”. Opstilling med blomster i en vase på et bord. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 86×64.

Udstillet: Charlottenborg 1888 nr. 411 (tillægget).

Minimale afskalninger. Lette krakeleringer. Enkelte retorucheringer.

Ældre malerier og møbler, 5. februar 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK