Hans Knudsen (f. Roskilde 1865, d. Slagslunde 1947)
Selvportræt. Sign. H. Knudsen 1919. Olie på lærred. 64×54. Uindrammet.
Proveniens: Købt direkte fra kunstneren af kunsthandler Anthon Hansen for 2.500 kr. i 1919. Bruun Rasmussen auktion 112, 1959 nr. 147.
Retoucheringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020
51 bud