1343/​706

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Bombardementskrone med trearmet stel af bruneret messing, koniske fatningshuse med skærme af ét-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 53.

Mangler én under- og én mellemskærm. Ridser og mærker. Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 22. oktober 2013

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.000 DKK