Anne Fløche (f. 1952)
Tre dele keramik modelleret i firsidet form. Bestående af skål, vase og fad. Skål og vase dekoreret med hhv. grå, sennepsgul, rødbrun og grøn glasur. Skål: H. 6. B. 15,5. L. 16. Vase: H. 25. Fad modelleret med firdelt fodstykke, dekoreret med mat brun og rød glasur, kant med gråhvid krakeléglasur. H. maks. 5. B. 21,5. L. 22. Alle stemplet monogram. Unika. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
33 bud