2121/830
Dansk møbeldesign
Sovesofa af teak med medestel, sider med sjeneflet. Sæde og ryg betrukket med blå/grå uld. Udført 1960–1970érne. H. 58. L. 195. D. 76.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak. Sjeneflet med mindre defekter. Uld med pletter og smuds. Monteret med senere beslag.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag