2121/​830

Dansk møbeldesign

Sovesofa af teak med medestel, sider med sjeneflet. Sæde og ryg betrukket med blå/grå uld. Udført 1960–1970érne. H. 58. L. 195. D. 76.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak. Sjeneflet med mindre defekter. Uld med pletter og smuds. Monteret med senere beslag.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag