2006/20
Russisk ikon. Apostlene Peter og Paul, i baggrunden kloster. Øverst den velsignende Kristus Pantokrator. Tempera på træ. 18.-19. årh. 35,5×30.
Afslag på kanter. Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag