1947/138
Fransk kirkestage af bronze og messing, prydet med vin, liljer og aks, syv lysarme, vaseformet stamme. Ca. 1900. H. 88.
Trykkede lysmanchetter. Manglende støvdrager og stakke. Monteringshuller til el. Blad loddet på bagsiden af stammen. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Rust.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag