2347/819
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på 12 stole af hhv. hvid- og grålakeret træ. Ben af stål. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag og afskalninger. Let blød ryg.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
15 bud