Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Et Maaltid”. To smådrenge og bedstemor smager på kartoffelsuppen. Sign. Carl Bloch 1859. Olie på lærred. 70×56. Damborgramme med etiket.
Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier nr. 63, afb. s. 27.
Udstillet: Charlottenborg 1859 nr. 10.
Proveniens: Doktor Klein, Vejle. Vekselerer Cohen.
Malerier, 29. november 2011