1723/​502

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Aarhus Raadhus”. Skrivebordslampe med fod og bevægelig skærm af original hvidlakeret metal, bevægelig stamme og fodstykke af messing, trykknapafbryder af hvid bakelit. Formgivet 1938–1941. Udført ca. 1940 hos Louis Poulsen. H. 35. B. 22.

Proveniens: Aarhus Rådhus, 1940'erne.

Førsteudgaven af lampen var med fod til fastmontering på bordene i læsesalen på Nyborg Bibliotek. Til Aarhus Rådhus blev tegnet en anden fod, så lampen kunne flyttes, ligesom der blev tegnet en udgave med en anderledes skærm. Begge lamper var fast inventar på skrivebordene på Aarhus Rådhus. Så vidt vides har ingen af lamperne sidenhen været i produktion. Model udstillet på Louisiana Museum i forbindelse med Arne Jacobsens 100 års jubilæum i 2002.

Litteratur: Planmøbel katalog ca. 1943. Foto herfra.

Litteratur: Jens Lindhe [red.], “Aarhus Raadhus”, Arkitektens Forlag 1991, s. 50. Plantegning af anden lampe med samme fod.

Litteratur: Felix Solaguren - Beascoa, Arne Jacobsen, Santa & Cole, Spanien. s. 66.

Det er ofte blevet diskuteret, hvorvidt Hans J. Wegner kan tilskrives at have tegnet inventaret til Aarhus Rådhus og Nyborg Bibliotek. I 1938 blev den 24 årige Wegner engageret af Arne Jacobsen & Erik Møller til at tegne inventaret til Aarhus Rådhus. Da projektet på Aarhus Rådhus endnu ikke stod klart, blev Wegners første opgave at tegne al inventaret til Nyborg Bibliotek, som Flemming Lassen & Erik Møller havde vundet konkurrencen om at bygge.

Faktum er, at Wegner har slået alle stregerne, selvom hans navn ikke fremgår af tegningerne.

Litteratur: Nyborg Biblioteks hjemmeside.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Rustpletter. Gummidutter under fod mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 6. juni 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

17.000 DKK