Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg, 19. årh.s slutning)
Russisk drikkeglas af krystal, slebet i diamant- og stjernemønstre, låg af sølv graveret med kronet monogram for Prins Harald og Prinsesse Helene af Danmark, indvendig forgyldt. Mikhail & Semen Gratchev, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. H. 17.
Proveniens: Tidligere hos Prins Harald af Danmark (1876–1949) og hustru, Prinsesse Helene af Danmark (1888–1962). Prins Harald var lillebror til Christian X af Danmark og Kejserinde Dagmars nevø.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. juni 2019