1607/662
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Skrivebord med profilerede kanter, tre skuffer i front. Samt armstol af mahogni, sæde betrukket med sort hestehår. Udført snedkermester Frits Henningsen. Bord: H. 73. L. 146. B. 73. (2)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bord med nogle defekter og afslag på profiler. Begge falmede.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag