Jacques Doucet (f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994)
“Muraille de feu”, 1989. Sign. Doucet samt sign med titel og årstal på bagsiden. Olie på træ med collage. 73×92
Litteratur: Andrée Doucet: “Jacques Doucet. Parcours 1977–1994”, nr. 1683, gengivet side 131. Udstillet: FIAC 89, Paris; Galerie GKM Siwert Bergström, Malmö.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017