1946/​798
Vilhelm Lauritzen: Væglampet af messing med opal halvkugleglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 15. L. 18.

Be­skriv­el­se

Væglampet af messing med opal halvkugleglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 15. L. 18.

Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ledning mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.