Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
Komposition, 1972. Plakat til udstillingen “Sobreteixims i escultures”, Sala Gaspar, Barcelona. Sign. i trykket Miró, 469/1000. Litografi i farver. Lysmål 69×55.
Litteratur: Maeght, jvf. nr. 848.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Let falmet.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
24 bud