900/515
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Øvelsesstykker”. Sign. på bagsiden R.M. 10. XII-1992. Olie på lærred. 100×81.
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel”, København, 2001, fig. 631, gengivet s. 435. Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1993, kat. nr. 70.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021
Vurdering
Hammerslag