H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Parti fra Sct. Annæ Plads set fra Lille Strandstræde”. Ca. 1858. Sign. Holm. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18,5×24.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 2.101.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Afbildet fig. 266 s. 344.
Proveniens: Bruun Rasmussen auk 395, 1979 nr. 277.
Foxing/misfarvning. Et lille mærke i midten. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 29. juli 2024