2144/30
Jardiniere af sølv, rigt smedet med rocailler og kæmninger, kartouche graveret med inskription “Fra Kong Georg 1898”. Rokokoform. Udført hos A. Michelsen, 1898. Vægt ca. 1095 g. H. 13. L. 34,5.
Proveniens: Foræret skibsredder Chresten Husted, ansat hos J. Lauritzen.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud