2005/723
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
Høj, oval vase af klart glas indlagt med hvidt glas i “Zanfirico”-teknik. Syrestemplet hos Venini, Murano, Italia. H. 22,5. B. 12. L. 19,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud