2048/688
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Et cirkulært fad af stentøj, indvendigt dekoreret med plantemotiv. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, 21578. Kgl. P. H. 7. Diam. 31,5.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag