2048/​688

Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)

Et cirkulært fad af stentøj, indvendigt dekoreret med plantemotiv. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, 21578. Kgl. P. H. 7. Diam. 31,5.

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

1.000–2.000 DKK

Hammerslag

600 DKK

600 DKK
550 DKK
500 DKK