2412/758
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Tre-personers sofa og lænestol med stel af mørkbejdset bøg, sider, ryg og løse hynder betrukket med lyst uld. Udført hos Mikael Laursen. L. 218. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Lænestol med mindre huller.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag