2124/953
Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)
Et par taburetter af massiv fyrretræ. En skammel med plakette fra Københavns Rådhus. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Varierer i størrelse.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag