2124/​953

Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)

Et par taburetter af massiv fyrretræ. En skammel med plakette fra Københavns Rådhus. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Varierer i størrelse.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK