2439/​1614

Georg Er. Finely, Kiel

Nordtysk standur med spilleværk i kasse af nøddetræ indlagt med marquetteri, skive af graveret forgyldt messing, timekrans med sorte araber og romertal, spilleværk med otte klokker og stor slagklokke, heltimeslag, minut og datoviser. 18. årh.s anden halvdel. H. 249. B. 54. D. 30.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Tre lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Fra i Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?