Georg Er. Finely, Kiel
Nordtysk standur med spilleværk i kasse af nøddetræ indlagt med marquetteri, skive af graveret forgyldt messing, timekrans med sorte araber og romertal, spilleværk med otte klokker og stor slagklokke, heltimeslag, minut og datoviser. 18. årh.s anden halvdel. H. 249. B. 54. D. 30.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Tre lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
50 bud