2432/66
Lille rokoko tekande af sølv med pæreformet, svajknækket korpus, hank af mørkt træ, på tre støbte fødder. Påloddet bund mærket for Arved Hansen, København, 1766. Vægt ca. 388 g. H. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Reparationer samt mindre mangler. Påloddet bund. Graveret med monogram.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag