2124/850
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH -3,5/2”. Pendel med fatningshus af patineret messing. Over- og mellemskærm af flerlagsopalglas. Underskærm af et-lags opalglas. Mærket P.H.-2 og Patented. Udført hos Louis Poulsen.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Over- og mellemskærm senere monteret. Underskærm med revne og afslag på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag