Jan Vonck (f. Torun 1631, d. Amsterdam 1664)
Opstilling med dødt fuglevildt. Sign. J. Vonck fecit. Olie på træ. 65,5×48.
Litteratur: Poul Gammelbo, “Dutch still-life painting from the 16th to the 18th centuries in Danish collections”, 1960 nr. 213. Afbildet s. 143.
Udstillet: Kunstforeningen, “Hollandske og flamske stilleben fra 1600-tallet i dansk eje”, 1965 nr. 86.
Enkelte mindre indtryk samt overfladiske ridser. Enkelte minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024
14 bud