Jens Risom (f. 1916, d. 2016)
Skænk af riopalisander med runde metalsko. Front med otte skuffer og hylder. Udført hos Jens Risom Design. H. 69. B. 149. D. 51.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Restaureret. Slebet på top. Hjørne med små gennemslibninger.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
18 bud