2115/737
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Bestik af rustfrit stål, bestående af 70 dele. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (70)
Bestående: 15 spiseskeer, 15 middagsgafler, 15 middagsknive med skær, 13 theskeer, 8 isskeer/latte-skeer, 2 bouillonskeer og salatbestik.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud