2015/343
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
“Midnatsol, Egedesminde Skærgaard”. Inuitter spejder udover havet. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 67×102.
Talrige større afskalninger og krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag