Jens Thrane (f. 1729, d. 1779, dansk maler)
Portræt af Jörgen Ernst von Leth i rød grenader uniform. Usigneret. Betegnet på bagsiden: Second Leutenant ved Grenadéer Corps i Alders 21 Aar. Kiøbenhavn Anno 1776. Olie på lærred. 77×62.
Jörgen Ernst von Leth was 21 years old when he was painted in Copenhagen 1776.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019