2006/955
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Serveringsvogn af teak med hylder af sort formica. Model 5370. Designet 1963. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. H. 65. L. 78. B. 52.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud