Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Landskab med huse. Usign. Akvarel på papir. Lysmål 62×72.
Proveniens: Erhvervet direkte fra Arne Jacobsen af arkitekt Bent Jørgen Jørgensen. BJJ var leder af Arne Jacobsens tegnestue, da Arne Jacobsen flygtede til Sverige under 2. Verdenskrig. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018