1549/​8669

Hjørnehylde af porcelæn, dekoreret i farver og guld, top med tre fordybninger. Tilsyneladende ej mærket. Antagelig Rusland. 19. årh. H. 36. D. 28.

Proveniens: Johan Poul Quaade (f. København 1888, d. København 1958) og hustru, Xenia Ilinitchnaja Solonina (f. Kiev 1895, d. København 1986). Johan Quaade arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Rusland og mødte her Xenia, som han giftede sig med i Minsk 1913. Xenias far var godsejer og politichef i Kiev. Johan og Xenia Quaade flyttede kort efter brylluppet til Skt. Petersborg, men forlod Rusland i 1918 grundet revolutionen og borgerkrigen. Først tog de til Danmark, Johans fødeland, men snart efter til Tyrkiet og Riga, hvor Johan Quaade nedsatte sig som selvstændig erhvervsdrivende. I 1937–1938 flyttede de permanent til Danmark. Ægteparret havde mange russiske antikviteter og malerier, som de havde taget med fra deres eget hjem i Rusland, men også erhvervet fra de mange russiske flygtninge, som de mødte på deres vej i Rusland 1917–1918. Herefter Johan og Xenias efterkommere.

Aldersslitage, bl. a. flere reparationer.

Russisk auktion, 30. november 2015

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK