1403/​48

Standur i kasse af ådremalet træ, urskive af guldmalet metal med ornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Plakette sign. J. Peter Arboe nr. 1117. 18. årh.s sidste halvdel. H. 222.

Lodder og pendul medfølger. Kasse og skive med afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK