Tre små munke af bronze med forgyldning klædet i folderige dragter, to stående og en siddende. Tibet 18. årh. H. 8, 9 og 10 cm. (3)
Proveniens: Sten Konow (1867–1948) Norsk Indologist, filolog og lektor. Konow beskæftigede sig med ældre indisk litteratur, buddhistisk litteratur og praktisk litteratur. SK forfattede og bidrog til et stort antal tidskrifts artikler.
Asiatisk kunst, 29. november 2017