915/​65

Jens Juel, eller hans værksted (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Catharine Hedevig Fabritius de Tengnagel (1768–1850). Gift første gang 1790 med Lars von Benzon, anden gang 1803 med Carl Frederik Fabritius de Tengnagel. Portrætteret med Fabritius de Tengnagels våbenskjold. 1793. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 35×27. Samtidig ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 589, 1991, viser et lignende portræt af den portrætterede og Ellen Poulsen nævner, at der findes flere formindskede gentagelser. Nærværende maleri kunne være en af disse.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1, 1948 nr. 70, afb. s. 76. Bruun Rasmussen auktion 35, 1952 nr. 339. Bruun Rasmussen auktion 301, 1973 nr. 122.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK