2131/​145

Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)

Solnedgang ved en mole i Hirtshals. Sign. Chr. Blache Hirtshals 1909. Olie på lærred. 34,5×57.

Enkelte mindre afskalninger og minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

4.000–6.000 kr

Hammerslag

4.400 kr

(Autobud) 4.400 kr
4.200 kr
(Autobud) 3.600 kr
3.400 kr
(Autobud) 3.200 kr
3.000 kr
(Autobud) 2.200 kr
2.100 kr
2.000 kr