Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“To neapolitanske fiskerdrenge”. Sign. C. H. Napoli 1840. Olie på lærred. 72×56.
Emil Hannovers fortegnelse nr. 196.
Udstillet: Charlottenborg 1841 nr. 59.
Litteratur: Emil Hannover, “Maleren Constantin Hansen”, 1901, omtalt s. 101. “Kunst i Privateje”, 1945, bd. III, omtalt og gengivet s. 229.
Proveniens: Etatsråd, kaptajn Albert Næser (1901). Malermester N. P. Sørensen, Søllerød (1945).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019