Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
Handlende foran den Spanske Trappe. Usign. Olie på malepap. 35×27.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren og siden nedarvet i nuværende ejers familie.
Tegn på alder og små håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 29. marts 2016