Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“Regnbuen”. Sign. Jens Søndergaard 1948–50; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 121×130.
Udstillet: “Fyra nordiska konstnarer”, Riksforbundet för Bildande Konst, kat. 38 (label på bagsiden). Udstillet: “Jens Søndergaard”, Kunstforeningen, København og Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg 1993, kat. 70.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016