Foto endnu ikke klar
895/​92

O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)

Købt af Kunstmuseet Brundlund Slot i juni 2020.

“Chrysanthemum omgiver et krucifiks”. Sign. O. D. Ottesen malet i Paris 1856. Olie på lærred. 65×52.

Udstillet: Charlottenborg 1857 nr. 120.

I 1855 modtager Ottesen Akademiets rejsestipendium, og han rejser i 1855–56 til Holland, Frankrig og Tyskland. I Paris ser han bl.a. den franske blomstermaler Simon Saint-Jeans (1808–1860) værker.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK