1946/​530

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 811”. Et par armstole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med lyst patineret skind. Formgivet 1970. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Krom med slitage, nogle enkelte rustpletter. Øverste hjørner med slitage på skind.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag