2422/213
Aage Bertelsen (f. Næstved 1873, d. København 1945)
“Optrækkende tordenvejr set mod Tornegaard Skov”. Sign. Aage Berthelsen. Olie på lærred. 44×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2, 1999 nr. 2320.
Krakeleringer samt minimal retouchering. Behov for let opstramning.
Vurdering
Hammerslag
865006 |