324/​10

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Et par stole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Model 3100. Designet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Mærker fra stabling. Et sæde er løst.

Tvangssalg, 5. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
1.000 DKK