2045/759
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol betrukket med nyere lyst naturskind, drejelig firpasfod af aluminium, stamme af satinpoleret stål. Model 3320. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1963.
Proveniens: Mogens Duus Jeppesen, indkøbschef hos Royal Hotel, København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel med uoriginal skrue. Blød ryg.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag