Foto endnu ikke klar
2007/​757

Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)

Fritstående skrivebord samt arbejdsbord med stel af europæisk pæretræ. Top samt skuffesektion af afrikansk mahogni, front med fire skuffer. Udført ca. 1935 hos snedkermester Axel Søllner. Begge: H. 72,2. B. 80,2. L. 135,5. (2)

One key included.

Meget god restaureret stand. Top på skrivebord og arbejdsbord med få ridser og mærker. Skuffesektion med minimalt afslag på øverste skuffes øverste venstre hjørne.

Moderne kunst og design, 11. februar 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK