2249/898
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal, trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Designet 1967. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 204.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||