Henrik Olrik (f. København 1830, d. sst. 1890)
Portræt af Komtesse Sophie Magdalena Raben-Levetzau (1846–1920). Sign. H. Olrik 1869. Olie på lærred. 62,5×50.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021