2008/​325

Tre almue tejner af bemalet træ, én med navnetræ, stor tejne med greb og beslag af jern. 19. årh. H. 17–28. L. 20–47. (3)

Reparationer og revner i træet. Turkismalet limet ved bud. Ormehuller. Slitage på bemaling. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK